eniyi15

B Sınıfı Ehliyet Almak İçin Bilmeniz Gereken Tüm Ayrıntılar

B sınıfı ehliyet almak için 18 yaşına geldin. iyi halt ettin! Uzatmadan biz de siz değerli okurumuz için B sınıfı ehliyet nedir ? B sınıfı ehliyet şartları? B sınıfı ehliyet ücretleri? gibi tüm detayları sıraladık.

1- B sınıfı ehliyet sahibi sürücüler Otomobil, Kamyonet, Traktör, Motor Bisiklet ve ATV  gibi araçları kullanma imkanı sunan belge, lisans veya karttır.

 

2- B sınıfı ehliyeti kimler alabilir?

Öncelikle ilkokul mezunu olmanız gerekiyor. Eğer ilkokul mezunu değilseniz belediyelerin halk eğitim merkezlerinde alacağınız eğitim belegesiyle veya sertifika ile almanız mümkün. Bir diğer şartı ise 18 yaşında olmak ki bunu okumadan önce bile bildiğinizden eminiz.

3- B sınıfı ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir.

Artık son 4 senedir sürücü kurslarında taban fiyatları aynı olarak eşitlendiği için istediğiniz bir sürücü kursuna yazılabilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken, sürücü kursunun kaliteli ve size ehliyeti verirken trafiğe iyi hazırlıyor olabilmesi.

4- B sınıfında 2 tip ehliyet bulunuyor

Bunlardan biri manuel, bir digeri ise otomatik. Ne demek bu ? Yani trafikte manuel araç kullanamayan kişiler için (genelde kadınlar) otomatik araç kullandırılıyor. Ve Otomatik vites ehliyeti alan arkadaşımız manuel araç kullanamıyor. Sınava manuel vites ile giren arkadaşımız hem otomatik hem manuel hepsini kullanabiliyor sorun yok. Diyelim ki otomatik ehliyete sahipsin ve daha sonra manuel kullanmak istiyorsun. Bunu için de sahip oldugun ehliyetle başvuru yaparak sınava girmeden sadece direksiyon sınavıyla yükseltebiliyorsun. Tabi X2 ehliyet masrafı cabası.

5- B sınıfı ehliyet almak için başvuru yaptın ama kuru kuruya olmaz tabi istenen belgeler var. Bunlar;

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Eski sürücü belgeniz varsa fotokopisi

Öğrenim durumunuzu belirten bir belge veya diplomanız

6 Adet fotoğraf

Sürücü olur sağlık raporu

Kan grubu kartı

6- Sürücü kursları genel de parayı sizden peşin istemez.

O an durumunuz müsait değilse ilk kayıt olduğunuz da 100 veya 200 TL vermeniz yeterli olacaktır. E zaten en son paranın geri kalanını vermezseniz size dosyanızı vermez bunun rahatlığında oldukları için paşa paşa zamanı gelince geri kalan parayı ödeyeceğinizi bilirler.

7- Sürücü Kursunu buldun, Belgeleri Hazırladın, Sıra teorik(yazılı) sınavda.

50 soru sorulur 1 soru 2 puan hepsini dogru yaparsanız haliyle 100 puan. Yanlışlarınızın dogruyu götürmediği bir sınav aynı zaman da en az 35 dogru cevap vererek 70 puan almanız gerekiyor. 1 saatte süreniz var.

8- Teorik Sınava girmeden önce sürücü kurslarında eğitimlere katılabilirsiniz.

İnternetten çıkmış sorulara çalışarak alıştırmaları çözerek de sınavı geçen var. Ama yok ben işi riske atmak istemiyorum, ben kursta verilecek olan eğitime girmeden sınavı geçemem veya bana birinin geri zekalıya anlatır gibi anlatması gerekiyor diyorsanız. sürücü kursunda gerçekleştirilen eğitimlere katılabilirsiniz. Size kalmış

9- Sınavı geçtin bitti mi bitmedi sıra direksiyon sınavında.

70 puan veya 100 puan aldın. Geçemeyen arkadaşınla da bir güzel alayını ettin ve sırada direksiyon sınavına gireceksin. Bak burası çok önemli gözlerini 10 aç ve iyi oku… Öncelikle arabaya bindiğinde arkada 2 veya 3 kişi gözler seni taciz edercesine sende olacak. Salaklaşma binince profesyonel davran soguk kanlı ol ve Merhaba de… Öyle bir merhaba de ki erisinler. Yada sen sadece normal merhaba de sonrasında emniyet kemerini tak, aynalarını kontrol et, koltuğu kendine göre ayarla ve arabayı kaldır. Stop ettirirsen bitersin ama istisnai durumlarda kurul sana yardım edebilir çaktırmadan devam et uzatma. Sana söylenenleri yap gerisine karışma kalırsan tekrar ücret ödeyip tekrar gireceksin toplamda 3 veya 4 hakkın var.

10- Direksiyon sınavını geçtin bitti mi biiitmeedii.

Direksiyon sınavını geçtikten sonra sürücü kursun gerekli evrakları toparlıyor ve sana dosyanı teslim ediyor. Sonrasın da sen emniyetten seçmiş olduğun il veya ilçenin polis merkezinden randevunu alıyorsun ve belgelerini teslim edip sana verilen süre sonrasın da jilet gibi bir eliyete sahip oluyorsun tabi havalar 1500 façan yansın karşimmm falan derken 6 ay sonra aldık ne oldu a.k diyosun.

11-  B sınıfı ehliyet ücretleri?

Sürücü Kursu Ücreti       1.750 TL

Sınav Giriş Ücreti             195 TL

Harçlar                                    810 TL

Kafanıza takılan bir soru olursa yorumlara yazabilirsiniz. Yazımızı paylaşmayı unutmayın. Hoşçakalın 🙂

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More