Seyahat

Balık Tutmak İçin En iyi 15 Sebep

Aslında balık tutmak değil, balık yakalamak olan bu güzel aktivite teknede veya kıyıda balığın gelmesini beklemekten çok daha fazlası aslında. Peki balık tutmak için senin sebebin hangisi ona bakalım.

1- Stresten Alıkoyar

Telefonu kapatıp kendinizi balık tutarken yaşayacağınız haz ile baş başa bırakın şehrin stresinden gürültüsünden uzaklaşın fark edecesiniz balık tutmanın sizleri ne denli stresten alıkoyduğunu. Daha da strese girerseniz sorumlusu biz değiliz başka aktiviteleri deneyin.

2- Haftasonu arkadaşlarınızla değişik bir aktivite sağlar.

Dost acı söyler ama doğru söyler.. Bu yüzden balığa çağırdığınız arkadaşınız mümkünse beyin bükmekten çok her ortama ayak uydurabilen ve sizlerle balık tutmaktan keyif alan birisi olsun. Yoksa burası neden sıcak, bu balığı neden bu kadar bekliyoruz, bak benim kafama güneş geçti gibilerle bu iş olmaz. Hatta olamaz !

3- El becerilerinizin gelişimini sağlar.

Hatta sadece el beceriniz değil bununla beraber bilekleriniz, önkollarınız, pazılarınız, tricepsleriniz ve omuzlarınızdaki küçük kaslar güçlenir.

4- Farklı konumlar belirleyerek gezmenizi sağlar.

İnternet kaynaklarını kullanarak balık tutmak için bulabileceğiniz rotalar ile keyifli saatler geçirebilir, hatta hiç görmediğiniz balık türleriyle tanışabilirsiniz. Bu yüzden balık tutmaya nereye gidecekseniz orada hangi balıkların olduğunu araştırarak profesyonel balık ekipmanlarınızı ona göre organize edebilirsiniz. Bu kıyağımızı da unutmayın.

5- Dünyanın en popüler aktivitelerinden biridir.

Herkese hitap etmemesi gayet dogal ama tesadüfen balık tutma tutkusunu kazanan çok insan olduğu da söylenmekte. Bu yüzden sadece balık tutmak değil farklı aktiviteler yaparak da tutkular kazanabilirsiniz. Böylece sevgili Selçuk Erdem’in karikatüründe ki abi gibi delirmek üzere olmazsınız.

6- Her yaştan insana hitap eder.

Genç, yaşlı, erkek, kadın hiç fark etmez herkese hitap eder.

7- Uzmanların önerdiği bir terapi ve meditatif bir etkinlik sunar.

Alanında birçok psikologlar, danışmanlar ve fizyoterapistler tarafından bir rehabilitasyon olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

8- Kalori yakmanıza olanak verir.

Balık tutarak 500 – 1000 kalori yakabilirsiniz.

9- Vücuda hem fiziksel hemde zihinsel katkı sağlar.

Balıkçılık, odaklanmanızı güçlendirir. Aynı zamanda beyninizin çalışmasını zorlamaya da sebep olur. Terapötik uzmanlar, kişinin zihninin içsel çatışmaya sürüklenmesine ise yardımcı olduğu söylenmektedir.

10- Ortamda balık türleri konuşulduğunda tüm dikkatleri üzerinize çekmesi muhtemeldir.

Yani evet ama siz yine de balık tutma kültürü olan biriyle konuşun bu muhabbetleri 🙂 karşı tarafın balıkçılıkla ilgilenip ilgilenmediği de önemli.

11- Dinlendiricidir

Balık tutmak öyle güzel bir aktivitedir ki; balığı takip etmekten, oltayı yönetmekten, ayakta yorulduğunuzu bile hissetmezsiniz.

12- Bir sevgiliniz varsa o gün balık tutmak sizin için güzel bi aktivite olabilir.

Artık her haftasonu aynı şeyleri yapmaktan bıkan farklılık arayan yaratıcı çiftler ; şöyle şehirden uzak bir yerde atsanız oltanızı denize… Balığı beklerken 2 kahve koyup bekleseniz balığın gelmesini… Balık yerine yosun gelse çengele, orda bi gülüşüp pes etmeseniz, tekrar oltayı atıp şöyle güzel bi balık yakalayıp onu ateşte pişirip yeseniz güzel olmaz mı ? ama bilin bakalım ne eksik

13- Sabırlı olmayı öğretir

14- Kafanızı dinlemenizi ve verimli düşünmenizi sağlar.

15- En önemlisi de aslında balık tutmak bahanedir. Mesele huzurudur.

E hadi ne duruyorsun? Rotanı çiz ve harekete geç. Rastgele..

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More