eniyi15

Çocuklara Para ve Harcama Nasıl Öğretilir?

Yaz mevsimi aileler için eğlenceli bir zamandır. Okul yılının olağan koşuşturmacasından uzakta, çocuklar sınıfta olduğundan daha uygulamalı bir şekilde bir şeyler öğrenme fırsatına sahip olurlar.

Bazı aileler için çocuklara parayı öğretmek için mükemmel bir zaman. İster yaz kampına ister yerel havuza gitsinler, çocuklarınızın orada burada bir şeyler için birkaç dolar isteme olasılığı vardır. Okul sorumluluklarına ve diğer müfredat dışı işlerine müdahale etmeden para kazanmayı ve harcamayı öğretmek için harika bir fırsat.

Çoğu insan, bunun çocuğunuz büyüdükçe tartışılması gereken bir konu olduğuna inanırken, birçoğu finansal zekayı er ya da geç öğretmenin yararları olduğunu düşünüyor.

Dean Brauer, “Çocuklarımızı genç yaşta paranın gücü, nasıl tasarruf edileceği, nasıl kazanılacağı ve nasıl bütçelendirileceği ve nasıl fazla harcama yapılmaması gerektiği konusunda eğitmek, çocukların yetişkin yaşamlarında onlara iyi hizmet edecek alışkanlıklar geliştirmelerine yardımcı olabilir” diyor genç Dean Brauer. gohenry’nin başkanı ve kurucu ortağı olan finansal eğitim uzmanı . Dean, gohenry’nin bir araç olarak hizmet ettiği çocuklara güvenli bir şekilde harcama yapmayı ve iyi para alışkanlıklarını öğrenmeyi öğretmekten sorumlu olduğumuza inanıyor.

“Yaz, çocuklarımıza biraz bağımsızlık vermek ve sağlıklı finansal alışkanlıklar geliştirmek için harika bir zamandır.”

Peki çocuklara bu büyük kavramları anlayabilecekleri şekilde nasıl öğretebiliriz? İlk olarak, çalıştığınız çağın farkına varın ve kavramlarınızı, kendi küçük (ya da çok küçük olmayan) dünyalarında anlamlı olacak şekilde küçültün. Ardından, çok vaaz vermeden liderlik etmeye çalışın. Çocukların çözmesine izin verin, ancak yapabileceğiniz yerlerde rehberlik edin.

 İstediğin şey, ihtiyacın olanla aynı değil.

Bu sadece finansal bir ilke değil, çocuklara küçük yaşta öğretmeye başlayabileceğiniz bir yaşam ilkesidir. İhtiyaçların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğumuz şeyler olduğunu ve isteklerin olması güzel ama zor olsa bile onsuz yaşayabileceğimiz şeyler olduğunu açıklayın.

Para her şey değildir.

Pek çok çocuk parayı öğrenir ve biraz takıntılı hale gelir. Her şeyin fiyatını soruyorlar, parayla ne yapacaklarını varsayıyorlar ve daha fazlasını yapıyorlar. Sağlıklı bir merak var ve sonra paranın önemi konusunda bir yanlış anlama var.

Dean, çocuklara dolar değerinden daha fazla anlam ifade eden değerlerin hatırlatılması gerektiğini söylüyor. “Kendi imkanlarınız dahilinde yaşamak, çok ve dürüstçe çalışmak, yapmak için yaşadığınız şeyler için zaman yaratmak ve parlak maddi şeyler hakkında daha az endişelenmek, anılar ve olumlu ilişkiler kurmak, zengin bir hayata katkıda bulunur” diye belirtiyor.

“Gerçek zenginlik budur!”

 Kazanmaya başlamak için asla çok erken değildir.

Ebeveynleri istekliyse ve onları yerine koyabiliyorsa, çocuklar biraz para karşılığında bir şeyler yapmak için birçok fırsata sahiptir. Ev işleri ve yarı zamanlı işler, çocukların biraz cep harçlığı kazanmalarının en yaygın yollarından ikisidir.

Dean, “Bu işler bir doların değerini anlamanıza yardımcı olur ve tüm kariyeriniz boyunca size iyi hizmet edecek çok önemli bazı beceriler öğrenirsiniz” diye açıklıyor.

“Kendi paranızı olabildiğince erken kazanmaya başlayın.”

Çocuklar çalışmaya başlamadan önce bütçe yapmayı öğrenebilirler.

Bütçeleme, bir çocuğun kafasına takması zor bir kavram gibi görünebilir, ancak düşündüğünüz kadar zor değil. Dean, çocukların kendi paralarını kazanmadan önce bütçeleme hakkında bilgi edinebileceklerine (ve başlamaları gerektiğine) inanıyor.

Dean, “Bu, çocuklarınıza düzenli bir harçlık vererek erken başlayabilir ve sonra çalışmaya hazır olduklarında nasıl bütçe yapacaklarını bilirler” diyor.

“Anahtar, paralarının neye gitmesini beklediğiniz ile onlar için neye bakacağınız konusunda net olmaktır. Ardından, bütçelerini planlamalarına ve içinde yaşamalarına izin verin.”

Birleştirmenin önemi hakkında konuşun.

Bu ipucu, resmi olarak tasarruf etme ve kredi kullanmaya başlama dünyasına adım atan daha büyük çocuklar için geçerlidir. Bileşik kavramının anlaşılması önemlidir, böylece borcun nasıl kolayca kartopu yapabileceğini ve tasarrufların nasıl büyüyebileceğini bilirler.

Dean, “Kredi kartınızı zamanında ödememek ve faiz bileşiminiz refahınızı ciddi şekilde etkileyebilir” diyor.

“Öte yandan, uzun süreler boyunca mütevazi miktarda para biriktirmek ve yatırım yapmak zenginlik yaratacaktır.”

Harcamalarını denetlemeyin, onlarla bunun hakkında konuşun.

Her yaştan çocuk, akıllıca olmayan bazı satın alımlar yapmakla yükümlüdür. Onlara hata yapma fırsatı vermezseniz, yalnızca oldukları ve para harcamalarına izin verilmeyen kategorilerdeki alışverişleri görürler ve bu da kendi sağlıklı alışkanlıklarını oluşturmaya yardımcı olmaz.

Çocuklarınızın ne satın aldığına bir göz atın ve arada bir onlarla görüşün. Satın alımları konusunda kendilerini iyi hissedip hissetmedikleri ve deneyimlerinden öğrendikleri hakkında onlarla konuşun.

 Yapabileceğiniz iyi bir örnek oluşturun.

Çocukların para hakkında edindiği fikirlerin çoğu sizden gelebilir. Özellikle çocuklarınızın yanında para konusunda sergilediğiniz tutumlara dikkat edin. Durum izin verdiğinde örnek olmaya çalışın.

 Onlara vermeyi öğretin.

Paranın temellerini öğrenen çocuklar genellikle paranın önemli bir bileşenini kaçırırlar: geri vermek. Başkalarına neden yardım ettiğimiz ve bu deneyimden ne öğrenmeye bakmamız gerektiği hakkında konuşun. Bağış kavanozlarındaki değişiklikleri bırakmaktan, önemsedikleri nedenlere bağış yapmaya kadar küçük şekillerde geri vermelerine izin verin.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More