eniyi15

Deprem anında ve sonrasında ne yapmalıyız?

Elazıg’ da yaşanan kayıplarımız bi hayli bizleri üzdü. Hepimize geçmiş olsun.  Deprem, hafife alınmaması gereken dogal afetlerin başında gelir. Türkiye fay hattı üzerinde yer alan deprem ülkesidir. Bu sebeple her birimizin depremle ilgili alınması gereken önlemleri ve uygulamaları bilmemiz gerekmektedir. Peki deprem anında ve sorasında ne yapmalıyız ?

1- Sakinlik.

Sakin ve soğuk kanlı olmalısınız. Eğer panik yaparsanız yapmanız gereken bilgileri uygulayamazsınız.

2- Çök-Kapan-Tutun

Okulda sınıfta ya da bürodaysanız sıra, masa altlarına kapanabilirsiniz. Koridorda ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

3- Deprem çantası.

Depremin ne zaman geleceğini bilemeyiz.  Ama önlem almak sizin elinizde. Bu yüzden içerisinde; Su, enerji veren yiyecekler, yedek pilleri ile fener, ilk yardım çantası, kişisel reçeteli ilaçlar, birer kat giysi, bir miktar para, taşınabilir battaniye, çakı, düdük, tuvalet kağıdı, tuvalet atıkları için naylon poşetler, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemeleri deprem çantanız da bulundurmalısınız.

4- Hayat üçgeni oluşturmak

Sizi koruyacak eşyalar (koltuk,masa,vb) ile çömelerek hayat üçgeni oluşturun.

5- Merdivenlerden uzak durun

Binanın yıkılma tehlikesi olmasa bile merdivenlerin olduğu yerlerde bulunmayın. Çünkü merdivenler binadan farklı olarak sarsılır bu da panik yaparak bilinçsizce kaçmaya çalışmanız sonucunda sizlerin sakatlığına sebebiyet verebilir.

6- Elektrik düğmelerine dokunmayın

Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.

7- Deprem anında dış alanda,

Bina ve duvar diplerinden, toprak kaymasına sebebiyet verecek alanlardan uzaklaşarak, sert veya kesici aletlerin temas etmesine karşı güvenli bir ortama geçilmelidir.

8- Deprem anında toplu taşıma kullanıyorsak,

Gerek duyulmadıkça metro,otobüs,tramvay gibi araçlardan inilmemelidir. İçeride bulunan demir korkuluklara tutunarak makinist veya ilgili sorumlunun vereceği talimatlar doğrultusun da hareket edilmelidir.

9- Deprem anında araç kullanıyorsak,

Araç kullanırken yapmamız gereken ilk kural soğukkanlı davranarak aracı uygun bir alanda sağa çekmek ve kontağı kapatmaktır. Kontak anahtarını yerinden çıkarmadan açık alan bularak güvenli bir alana yönelmeyi tercih etmeliyiz.

10- Deprem sonrası şalter, vana vb. aksamları kapatın.

Su, gaz ve elektrik tesisatını kontrol etmeliyiz. Vanaları ve sigortaları kapatmalıyız. Kibrit ve çakmakla binalara asla yaklaşmamalıyız.

11- Asansörleri kullanmamalıyız.

12- Size yakın deprem toplanma alanını E-devlet üzerinden öğrenin.

E-devlet sisteminden gireceğiniz T.C. kimlik numarası ve şifrenizle bulunduğunuz bölgeye yakın toplanma alanlarını öğrenin.

13- Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.

14- Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.

Telefon hatlarını meşgul etmek, acil durum da ambulans ile saniyelere bağlı birinin hayatına sebebiyet verebileceğini unutmamalıyız.

15- Etrafınızda olan herkesi bilgilendirin

1999 yılında 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, Türkiye tarihinin en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçti. Bu gibi olası doğal afet felaketlerine karşı minimum zarar ile hatta hiç kimseye zarar gelmemesi adına etrafınız da olan herkesi bilinçlendirin. Unutma!! önceden hazırlıklı olmak hayat kurtarır.

2 Comments
 1. prison break 7 ay ago
  Reply

  I randomly stopped by your site but you are really successful Martica Robers Minna

 2. Hi there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it is truly informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll
  be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.

  Cheers!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More