sağlık

Dikkat Edilmesi Gereken Omicron Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar Boğaz Ağrısı ve Bu Soğuk Belirtilerinin Neden Omicron Enfeksiyonunun İpuçları Olduğunu Açıklıyor

Daha fazla kişi Omicron varyantı tarafından enfekte olduğundan, sağlık hizmeti sağlayıcıları ortak semptomlarda yeni eğilimler fark ediyor.

Ortaya çıkan veriler, Omicron COVID-19 enfeksiyonlarını yaşayanların, özellikle tam aşılı olanların genel olarak daha az şiddetli semptomlar yaşadığını doğruladı. Boğaz ağrısı, öksürük ve ateş dahil olmak üzere üst solunum yolu semptomları, Omicron enfeksiyonlarıyla daha sık ilişkilendiriliyor. Boğaz ağrısı yaşayanlar, mevsimsel bir soğuk algınlığı veya yan etki dışında potansiyel bir COVID-19 enfeksiyonu belirleyebilir. Bir doktor, aynı anda meydana geliyorsa boğaz ağrınızın ne kadar ciddi olduğunu ima edebilecek iki yaygın soğuk algınlığı semptomu olduğunu söylüyor. Omicron, Amerikalılar arasında COVID-19 enfeksiyonlarına en hızlı hakim olan varyant haline geldi ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerindeki yetkililer, CNBC’ye göre Ocak ayı başlarında izlenen vakaların %95’inden fazlasını oluşturabileceğini belirtti . SARS-CoV-2’nin bu özel formunun neden olduğu potansiyel semptomlar değişmediyse de ( hastalananlar için nefes darlığı , tat ve koku kaybı hala çok olasıdır) yeni moda. Omicron’un dünyaya yayılmasını izleyen araştırmacılar , Omicron varyantı tarafından tetiklenen COVID-19 vakalarının , önceki Delta türünün neden olduğu vakalara kıyasla daha az şiddetli göründüğünü gösteren erken veriler yayınladılar . Bununla birlikte, yayılmasını izleyenler, Omicron’un büyük ölçüde üst solunum sisteminde, çoğunlukla burun, ağız ve boğazda kalan semptomlara neden olduğunu ve vücudun diğer bölgelerinde çok fazla şiddetli semptomlara neden olmadığını kaydetti.

Discovery Health’in COVID-19 görev ekibi başkanı MD Ronald Whelan, CBS News’e verdiği demeçte , “Daha net hale gelen şey, Omicron’un akciğerler üzerinde önceki varyantlardan daha az etkisi olduğu görünüyor .” Ancak Omicron semptomlarının üst solunum sorunlarıyla senkronize olması görünüşte daha yaygın hale geldiğinden, Amerikalılar soğuk algınlığı semptomları ile COVID-19 enfeksiyonunun potansiyel belirtileri arasında ayrım yapmakta zorluk çekebilir.

 

Yale New Haven Health’de enfeksiyon önleme tıbbi direktörü yardımcısı Scott Roberts, soğuk algınlığı ile COVID arasında ayrım yapma zorluğunun başlı başına yeni olmadığını açıklıyor. Good Housekeeping’e “Omicron varyantının en sık bildirilen semptomları – diğer varyantlara benzer şekilde – boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, baş ağrıları, kas ağrıları, ateş ve öksürüktür” diyor . Dr. Roberts, Güney Afrika’dan gelen erken bir raporun , Omicron hastalarının daha az tat ve koku kaybı yaşadıklarını öne sürdüğünü ekliyor ; Bu nedenle, bu zorlamadan etkilenenlerin kafası her zamankinden daha fazla karışabilir. Gece terlemeleri, şu anda Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti temsilcileri tarafından sorgulanan ve hatta Today programında tıbbi muhabirler tarafından değinilen daha az görünür bir başka COVID-19 semptomudur . Tüm söylemek gerekirse; Mevsimsel soğuk algınlığı semptomları ile COVID arasında ayrım yapmanın bir yolu var mı? Dr. Roberts ve diğer uzmanlar, aşağıdaki belirtileri aklınızda tutmanız gerektiğini söylüyor.

Omicron COVID-19 enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Dr. Roberts, “Diğer varyantların neden olduğu enfeksiyonlara kıyasla bir Omicron enfeksiyonu arasındaki semptomlar, farklı olduklarından daha benzerdir” diye açıklıyor. Erken kanıtlar, Omicron COVID-19 enfeksiyonları ile ölüm ve ağır hastalık olasılığının daha düşük olduğunu öne sürse de, aşağıdaki semptomlardan herhangi biri virüse maruz kaldıktan sonraki 2 ila 14 gün içinde ortaya çıkabilir.

  • Ateş ve vücut titremesi
  • Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
  • Baş ağrısı
  • Tıkanıklık veya burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük
  • Yorgunluk veya kas ve vücut ağrıları
  • Mide bulantısı
  • İshal

Sağlık uzmanları ilk olarak şiddetli yorgunluğun hızla Omicron enfeksiyonunun ayırt edici bir işareti haline geldiğini bildirdi. Amerikalıların nefes darlığına veya tat ve koku kaybına kıyasla bunu yaşama olasılığı daha yüksek olduğundan, yorgunluk hala bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Ancak Dr. Roberts, ortaya çıkan verilerin COVID-19 enfeksiyonunun bir sonucu olarak boğaz ağrısına işaret ettiğini, sosyal mesafenin büyük ölçüde gevşetilmesi nedeniyle eksik bildirilebileceğini ekliyor.

“Şu anda solunum yolu virüsü enfeksiyonlarında, esas olarak COVID-19’un Omicron varyantından kaynaklanan dalgalanmalar görüyoruz” diyor. “Ancak, halk sağlığı kısıtlamaları nedeniyle COVID-19’un yanı sıra çok az virüsün dolaştığı geçen yılın aksine, bu kış daha fazla yer açık – daha az maskeleme var ve bu nedenle grip gibi daha fazla mevsimsel virüs görüyoruz. topluluk .”

Boğaz ağrısı Omicron enfeksiyonunun bir işareti midir?

Yaşadığınız boğaz ağrısının bir COVID-19 enfeksiyonundan mı yoksa çevrenizde dolaşan başka bir hastalıktan mı kaynaklandığını belirlemek zor olabilir. Aslında, Dr. Roberts, bazı Amerikalıların basitçe kış havasının neden olduğu bir semptomu yaşayabileceğini vurguluyor: “Kış aylarında boğaz ağrısının en yaygın nedenleri, düşük nemli kuru havadan kaynaklanan tahrişin yanı sıra solunum yolu viral enfeksiyonlarıdır. kışın yazdan çok daha yaygın” diye açıklıyor. Tüm COVID-19 vakaları aynı değildir ve bireyler çeşitli şiddet derecelerinde farklı semptomlar yaşayabilirler – ancak Dr. Roberts, boğaz ağrısının başka bir şeyin ipucu olup olmadığını anlamanın anahtarının diğer eşzamanlı semptomları değerlendirmek olduğunu öne sürüyor. “Bazı boğaz ağrıları tahrişten başka bir şey değildir, diğerleri ise solunum yolu viral enfeksiyonlarının belirtileri olabilir” diye ekliyor. Boğaz ağrınızın daha ciddi bir şey olabileceğine dair en önemli ipucu, yaşadığınız diğer üst solunum yolu semptomları, yani aynı anda ateş ve burun tıkanıklığı olabilir, diyor Dr. Roberts. “COVID-19 ile ilgili sorun, birçok insanın hafif semptomları olabilmesidir” diye ekliyor ve boğaz ağrısının her zaman acil bir endişe nedeni olmadığını vurguluyor. “Başka hiçbir semptomu olmayan yalnızca bir boğaz ağrısı varsa, dikkatli olmak ve COVID-19 için test yaptırmak yine de en güvenlisidir.”

ÖNEMLİ ANEKDOT

Omicron, bu kış sağlık hizmeti sağlayıcıları için sorunlu olabilir, çünkü Amerikalılar semptomların soğuk algınlığı veya daha ciddi bir şeyin göstergesi olup olmadığından emin olamayacaklardır. Federal sağlık görevlilerine göre , aşılanmamış olanlar daha agresif semptomlar yaşayabileceğinden, bu özellikle son zamanlarda tamamen aşılanmış ve takviye edilmiş olanlar için geçerlidir . Özellikle şiddetli ateş veya solunum tıkanıklığı gibi diğer herhangi bir soğuk algınlığı semptomu ile aynı anda fark edilebilen boğaz ağrıları, sizi mümkün olan en kısa sürede bir COVID-19 testi yaptırmaya sevk etmelidir. Evde hızlı antijen testleri eczanelerde ve ülke çapındaki perakendeciler aracılığıyla mevcuttur ve Dr. Roberts, boğaz ağrısının bu testlerden birinin kullanılmasına neden olabileceğini ekliyor. “Ancak test negatifse ve mevcut semptomlar varsa, doğrulayıcı bir PCR testi yapılmalıdır.”

kaynak: https://www.countryliving.com/

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More