sağlık

Evinizdeki Pirelerden Kurtulmak İçin Kesin Çözüm.

Pire neden olur?

Yetişkin dişi pireler günde 50’ye kadar yumurta bırakabilir (evet, günde!) ve hayatta kalma ihtimalini pire lehine çeviren ücra yerlerde 100 güne kadar yaşayabilir. Pirelerin en yaygın kaynağı hayvanlardır. Kendi evcil hayvanlarınıza göz kulak olun, aynı zamanda bahçe ziyareti için gelen mahalle köpeklerine, sokak hayvanlarına ve vahşi hayvanlara da dikkat edin.

Pireler sıcak, nemli, doğrudan güneş ışığı almayan ve nispeten rahatsız edilmeyen iklimleri sever. Bu nedenle, avlunun veya evin gölgeli alanlarına, tarama alanlarına veya köpek kulübelerine ve diğer hayvan barınaklarına – pirelerin en mutlu oldukları ve üreme olasılıklarının en yüksek olduğu tüm alanlara özellikle dikkat etmek çok önemlidir.

pire nasıl anlaşılır

Bir veya iki pire tespit ettiyseniz, muhtemelen daha fazlası vardır. (İstatistikler, gözünüze kestirdiğiniz her pire için, gölgelerde gizlenen 99 tane daha olabileceğini söylüyor. Hay aksi!) Evcil hayvan yataklarına, halılara, mobilya altlıklarına ve genellikle gözden kaçabilecek karanlık, gizli, trafiğin düşük olduğu alanlara yakından bakın. .

Genellikle pirelerin kendisinden daha görünür olan, kan ve dışkı karışımı (yuck!) olan “pire kiri” olarak bilinen küçük koyu lekeler için gözlerinizi dört açın. Pire larvaları aslında bu “kiri” besin kaynağı olarak kullanır, bu nedenle gördüğünüz her şey kesinlikle endişeye neden olmalıdır. Bu muhtemelen endişe verici gelebilir, ancak çoğu durumda kapsamlı bir derinlemesine temizlik rutini, sorunu 10 gün ile bir ay arasında herhangi bir yerde ortadan kaldırabilir.

Kedimdeki veya köpeğimdeki pirelerden nasıl kurtulurum?

Evcil hayvanlarınızı temizleyin. İnce dişli bir tarak alın ve evcil hayvanınızın kürkünü dikkatlice inceleyin, pirelerin tüm formlarını yakından arayın: yumurtalar, larvalar ve yetişkinler. Bulabileceğiniz pireleri atmak için elinizde bir kase sıcak sabunlu su bulundurun ve evcil hayvanınızın pire ilacının uygun ve elbette etkili olup olmadığını belirlemek için veterinerinizin yardımını aldığınızdan emin olun.

Evdeki pirelerden nasıl kurtulurum?

Derinlemesine temizliğin sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için, tüm yatak takımlarını ve evcil hayvan yatak takımlarını çıkarmak (ve yıkamak) zorunludur. Evcil hayvanları evden çıkarın ve tüm mobilyaları, gizli alanlar tamamen açığa çıkacak şekilde hareket ettirin. İyice süpürün (uzmanlar bir çırpıcı çubuğu stili önerir) ve işiniz bittiğinde vakum torbasını atın (veya atık kabını temizleyin). Vakumlama, alanı temizlemekten ve pire kirini çıkarmaktan daha fazlasını yapar – emme, larvaları böcek ilacına dayanıklı kozalarından erken çıkmaya zorlar, bu da tedaviyi getirme zamanı geldiğinde işinizi kolaylaştırır.

Pire probleminizin ciddiyetine ve temizlerken pire görme sıklığınıza bağlı olarak, vakumlu derin temizleme prosedürünü 10 gün ila bir ay boyunca her gün tekrarlayın. Sinir bozucu böceklerin geri dönmemesini sağlamak için evcil hayvan yataklarını en az bir ay boyunca her hafta yıkayın.

Sorun ciddiyse veya çok halı kaplı bir eviniz varsa, vakumlamadan sonra buharlı temizleme gerekebileceğini unutmayın.

Bahçenizdeki pire nasıl anlaşılır

Dış mekan pire popülasyonunuzu değerlendirmek için gereken tek şey bir çift uzun beyaz çoraptır. Bir çift alın ve bahçede bir gezintiye çıkın, böceklerin bağlanmasına izin vermek için hızınızı yavaşlatın. Yürüyüşün sonunda, herhangi bir pire, “pire kiri” veya çoraplarınıza yapışmış yumurta olup olmadığını kontrol edin. Sadece birkaç tane? Orada endişe yok. Çoraplarınız neredeyse kapalı mı? Çim uzmanlarını arama zamanı.

Uzmanları getirin

10 ila 30 günlük derinlemesine temizlik ve yakın izlemeden sonra pire sorununuz devam ederse, bir yok edici çağırmanın zamanı gelmiştir. Zararlılardan sonsuza kadar kurtulmayı umarak daha güçlü kimyasallarla işleri bir sonraki seviyeye taşıyabilecekler.

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More