Yemek

Hangi Balık Hangi Mevsimde Tüketilmeli.

Sevgili balıkseverler ve balıksever olma adayı değerli okurumuz, Balık tüketmenin etten daha fazla protein değeri taşıması ve bunları mevsimin de yemenin ayrıcalıklarını sizlerle aşağıda paylaştık. Özellikle hafta da 3 kez tüketilmesi gereken balık, insan sağlığına faydalarıyla uzmanlar tarafından öneriliyor. Peki, hangi balık hangi mevsim de tüketilmeli bir bakalım.

1- Palamut

Palamutun en lezzetli zamanları Eylül itibariyle başlar, Kasım sonu – Aralığın başlangıcı arasında son bulur. Ayrıca palamut bu belirtilen mevsimler de yaglı olacagından dolayı tava da değil, fırın ve ızgara gibi pişirme alanlarını tercih etmenizi sever. Faydaları ise göz, kemik ve saç saglıgına iyi geldiği gibi içerdiği D vitamini ile evler de olmazsa olmaz

2- Kefal

Ocak ve Mayıs ayların da tercih edilse de Ekim, Kaım ve Aralık ayları asıl mevsimidir. Beyin sağlığını koruma da etkindir.

3- Hamsi

Hem fakirin, hem de zenginin dostu hamsi ile neler neler yapılmıyor ki.. Izgara, buğulama, kağıt kebabı, fırın, tava gibi birbirinden lezzetli hamsileri Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayların da tüketmek en dogrusu.

4- Levrek

Etinin leziz olmasından dolayı en çok sevilen balık türlerinden biride Levrektir. Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayların da tüketilmesi tercih edilir.

5- Lüfer

Nelere faydası yok ki.. Kalp ritmini dengelemeye, halsizlik sorunlarına, diş ve kemik gücünü artıracak bol A vitamini içeren Lüfer, Eylül ortasından Aralık başına kadar olan zaman dilimi en leziz olanıdır. Bu mevsim de lüfer ayrıca yaglı olur. Bu yüzden ızgara ve fırın da pişirilmesi önerilir.

6- Çipura

Çipura.. Her mevsim güzel ama Agustos ve Aralık ayında bir başka güzel. Bugulaması, ızgarası, Çorbası önerilir.

7- Sardalya

Sardalya, Eylül – Haziran ayları yenilmesi gereken balıktır. Kasım – Aralık ayların da çok canınız çekerse, bugulama ve pilaki tercih etmeliler. Aksi takdir de tadı asıl mevsiminin tadını vermez.

8- Kılıç

Agustos ve Eylül ayların da tüketilmektedir. Üzülerek söylemeliyim ki malesef denizlerimiz de eskiye nazaran bu tür azalmaya başladı. Laciver siyah sırt rengi ve çene uzunluguyla dikkat çeker.

9- Kalkan

İstediğiniz mevsim de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ama en en lezzetli zamanları Şubat, Mart ve Nisan aylarıdır. Tavası da ayrıca şiir gibi tad bırakır damaklarda.

10- Mezgit

Karadeniz ve Marmara denizinde çok yaygın olan Mezgit, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayların da tüketilmesi önerilir. B vitaminine sahip mezgit, içerdiği folik asit sayesinde sizi kansere karşı korur, beyin gelişimine destek olur.

11- Barbun

Mayıs, Haziran,Temmuz ve Ekim ayların da tüketilmesi önerilir. Tavası önerilir. Izgara ve Kagıtta da pişirilir.

12- Tekir

Her mevsim gönül rahatlığıyla sofralar da yerini alabilen Tekir, Temmuz ve Ekim aylarında uzmanlar tarafından inanılmaz lezzetli olduğu söylenir.

13- Uskumru

Güzel tadıyla iştahı açan Uskumru, her mevsimde tüketilebilir. Ama Ekim ve Kasım ayları en lezzetli dönemleridir. Dolması, köftesi ve tuzlaması önerilir. Ayrıca yaşlandırmayı da geciktirir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More