Moda

İlk Kez Dövme Yapacakların Mutlaka Okuması Gereken En İyi 15 Öneri

1- İyi düşünün ve erken karar vermeyin

İyi düşünüp karar verin diyoruz. Neden? Çünkü geri dönüşü yok. Maazallah geçici sevgilinizin adını vücudunuzun bir yerine dövme yapıp sonra sildirmekle uğraşmayın.

2- Dövme Seçimi

Öncelikle hangi stilde dövme yapmak istediğinizi ve sizi yansıtmasına önem verin. Böylece baktığınız da sizi mutlu edecek bir dövme yaptırmış olursunuz. Hatta sembolik bir dövme yapacaksanız ve kararsızsanız dövme modelini telefonunuzun duvar kağıdı yapın. Eğer uzun süre sıkılmazsanız dövmeyi yaptırabilirsiniz.

3- Dövme yaptırdıktan sonra 6 – 12 ay arası kan veremeyeceğinizin bilincin de olun.

 

4- Hijyene özen gösterin

Dövme yapacağınız yeri araştırarak, hijyenik bir ortam olduğundan emin olun.

5- Bağımlılık yapacaktır.

İlk dövme yapıldıktan sonra kimi insanlarda bağımlılık yapar. Hatta arkadaşlar arasında benim dövmem geldi laflarını çok duyarsınız. Bunun bilincinde olarak ilk dövmenizi yaptırmanızı öneririz.

6- Ucuza kaçmayın

Fiyat araştırması yapmakta tabi ki özgürsünüz. Fakat ucuza kaçayım derken işin ehli olmayan yamuk yumuk dövmeyi vücudunuza kazıyıp, göz estitiğine zarar verecek bir Tattoo’cu kardeşimizlede bu iş olmaz. Bu yüzden tavsiye edilen bir Tattoo’cu bulmanız sizler için her zaman avantaj olacaktır.

7- Kendiniz için anlamlı olmasına önem gösterin

 

8- Çikolata yiyin

Uzun süren bir dövme, kan şekerinizi düşürebilir. Bu yüzden yanınız da çikolata bulundurmaya özen gösterin. Hatta yemek yiyip gitmeniz sizler için daha faydalı olacaktır. Konsantrasyonunuzu açlık için paylaşmamış olursunuz.

9- Hindistan cevizi yağı kullanın.

Dövme yaptığınız yerin çabuk iyileşmesi ve bakımlı tutmak için Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Nasıl uygulanması gerektiğini dövme yaptırdığınız yerden veya bir dermatologdan yardım alarak sürünüz.

10- Bir bakışta görünecek yere dövme yapmayın

Ense, boyun, el gibi ilk etapta görünen bir yere dövme yapmayın. Sonrasın da pişman olursanız sizler için sildirmek oldukça zorlu olacaktır.

11- Çok büyük olmasın

Başlığı okuyunca gülümsedi içi fesatlar. Vücudunuzun simetrisini bilerek, dövmenizi yapmaya özen gösterin. Çok büyük dövme yaptırarak vücudunuzu boğmayın.

12- Erken yaşta yaptırmayın

18 – 20 yaşların da dövme yapma fikrini çok sahiplenmeyin. O yaşlarda gelişim çağında olduğunuz için dövme yaptıracaksanız 25 yaşından sonra düşünmenizi öneririz.

13- Soğuk mevsimleri tercih edin

Güneş yeni yapılan dövmeyi sevmez. Yeni yaptığınız dövmenin ise ilk 2 hafta su ve terden korunmasına özen göstermelisiniz.

14- Alerjinizin olup olmamasına dikkat edin.

Derinizin metal ve boya malzemelerine hassas olup olmamasına dikkat ediniz. Bu konuyla ilgili kendiniz karar vermeyerek bir dermatoloğa danışın.

15- Dövmeciyle pazarlık yapmayın

Abi yap bi güzellik be öğrenciyim ben, şu fiyata anlaşalım gibi cümleler kurmayın. Paranızı biriktirin öyle gidin. Bu sadece Tattoo için değil… İşin için de emek ve ustalık isteyen hiçbir iş için pazarlık yapmayınız.

E dövme için bilmeniz gereken bilgileri öğrendiğinize göre sizlere dövmeli günler diler, bir sonraki yazımızda siz değerli okurlarımızla görüşmeyi umuyoruz. Ayrıca yorumlara yaptığınız dövme ile ilgili bir anınız varsa (ne olursa) yorumlar kısmına yazmanız durumunda sosyal medya hesaplarından paylaşacağız. Hoşçakalın 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More