eniyi15

Müzik Dinlemenin İnsanlar Üzerindeki Muhteşem Etkisi.

Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi hangimiz sevmez ki.. Acılı günümüz de,  sevinçli günümüz de hep yanımızda. Neşet Baba boşuna dememiş; Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur. 1- Sizi dışarıda olup bitenden soyutlandırır. Dışarı da insan seslerinin anlaşılmaz karmaşıklığı, araçların korna sesleri veya toplu taşıma araçlarında seyahat ederken tartışmaya değmeyen … Continue reading Müzik Dinlemenin İnsanlar Üzerindeki Muhteşem Etkisi.

Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi hangimiz sevmez ki.. Acılı günümüz de,  sevinçli günümüz de hep yanımızda. Neşet Baba boşuna dememiş; Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur.

1- Sizi dışarıda olup bitenden soyutlandırır.

Dışarı da insan seslerinin anlaşılmaz karmaşıklığı, araçların korna sesleri veya toplu taşıma araçlarında seyahat ederken tartışmaya değmeyen konular beynini mi tırmalıyor ? Tak o halde kulaklığını aç güzel bir müzik ve keyfine bak. Ama bu kulaklıkları araçların olduğu yolda değil, takman gereken yerde kulaklarına takman gerektiğinin de bilincin de ol.

2- Dinlendirir.

Hafif bir müzik sadece ruhunu değil, aynı zaman da kalp ve solunumunu da düzene sokarak, rahatlatır.

3- Sözsel becelerilenizi kuvvetlendirir.

 

Milliyet’te yazan bir haber de 4 ile 6 yaş arasında edinilen müzik becerileri çocukluk çağında kelimeleri anlama ve açıklama becerilerini olumlu etkiler. 8-11 yaş aralığında alınan müzik eğitimi ise herhangi bir eğitimle elde edilemeyecek şekilde görsel IQ’nun gelişimini tetikler. (haber dili ne kadar yoruyor okurken değil mi? İşte bu yüzden eniyi15.com:) ) diyordu.

4- Neşenize neşe katar.

Neşeli müzik dinlemek aynı zaman da o anda yaptığınız işte konsantrasyon sağlar.

5- Derdinize de dert katar.

Dert ortağınız olur.

6- Sinir sistemini güçlendirir.

7- Hayaller kurmanızı sağlar. Böylece hayal dünyanızı da geliştirir.

Kenan Dogulu şarkılarının klibine kendini koyduğun an vardı hani ? Dumanların içinden sahneye atladığın.

8- Beyin gelişimine katkı sağlar.

Görselden dolayı kalbi kırılanlar olmuş. Bu benim canımı sıkar üstüne alınanlar da alınmakta serbest

9- Depresyon halinde size arkadaşlık yapar.

Gel dersen gelir, depreştim dersin depreşir, hatta depresyonda mısın? bir tokatta o vurur iyice çökertir seni. Şimdi eğri oturup doğru şeyler yazmak lazım. Müziğin muhteşem etkisi olduğu gibi muhteşem vuruşları da var.

10- Atalarımız bile söylemiş ; Müzik ruhun gıdasıdır..

11- Müzik dinlemek sihirlidir.

Öyle güzel bir şey ki müzik, belli bir süre sonra eller, ayaklar ve kafa sallanıyorsa sihiri altına almıştır seni adeta müziğin içinde geçen kelimelerin çoşkusu kaplar içini.

12- Sakin bir müzik, trafikte sizleri rahatlatmak için birebir.

Yani kimisi için öyle bizce

13- Hemen uykuya dalmanız için muhteşem bir arkadaş.

Özellikle küçükken masal ile uyutulan bazı kızlar müzik eşliğin de uyur. Açar sakin rahatlatan müziği, hafifte kısar fon müziği gibi yaparak uykuya dalmasını sağlar. İşte müzik insan için böyle de vefalı bir arkadaş.

14- Sizi hiç aklınıza gelmeyecek yerlere götürür.

15- Spor Performansınızı Artırır.

Müzik dinleyerek spor yapanlar, müziğin ritmi sayesinde spor performanslarını yükseltirler.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More