eniyi15

Polis Olmak İsteyenler İçin Tüm Detaylar

Nasıl polis olurum ? , Polis olmak için ne yapmam gerekiyor? , Hangi okuldan mezun olursam polis olurum? , Polis olma şartları nelerdir? , Polis olmak için KPSS’den kaç puan almam gerekiyor? , Lise mezunu polis olabilir mi? , Polis olmak için yaş sınırı nedir?

Vb. sorularınız olduğunu biliyorum bu başlıkların daha fazlası için yapman gereken şey; Çayını kahveni al, arkana yaslan ve dikkatli bir şekilde oku. Hızlı okuma yavaş yavaş oku, anlayarak oku ve acele etme.

Polis Olmak İçin Aranan Mezuniyet Ne Olmalı?

Lise mezunları için PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okulu aracıığıyla polis olunabilir. Bu da;  “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak” PMYO için ayrıca  TYT’ye girilmesi gerekmektedir.  TYT başvuru ücreti ise 135 TL.

Üniversite mezunları için durum biraz farklı. Şöyle ki eğer Lisans mezunuyum veya Önlisans mezunuyum polis olmak istiyorum diyorsanız. POMEM başvuruları takip edilmelidir.  18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak gerekir. Her yıl İçişleri Bakanlığının duyurusunu yaparak pa.edu.tr adresinden başvuruların gerçekleştiği polis alımlarında;

T.C. vatandaşı olmak Lise,

lisans ve ön lisans mezunu olması

Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi KPSS baraj puanını geçmek

Lisans mezunları 65 Önlisans mezunları 70 notunu alması,

Reşit olmak (18 yaş kanunu) 30 yaşını geçmemek

Kişin silah taşımak için engel bir durumu olmaması

Ceza almamış olması

Polis olmak için fiziksel şartlar: Erkeklerin 1.67 cm ve kadınların 1.62 cm den uzun olması

gibi şartların taşınması gerekiyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More