eniyi15

Sevgililer Günü Zımbırtısı Nereden Çıktı?

1- Bildiğiniz üzere sevgililer günü her sene 14 Şubat tarihinde kutlanıyor.   2- Kimisi mutlu mesut sevgililerine çeşitli hediyeler alarak  özel hissetmeleri sağlarken, (Tabi kime göre neye göre… )   3- Kimi de garibim o günü yıkık ve bir darbe daha yemişçesine geçiriyor.    4- Sosyal medyalar da adminler ”Bugün 14 Şubat bilin bakalım ne … Continue reading Sevgililer Günü Zımbırtısı Nereden Çıktı?

1- Bildiğiniz üzere sevgililer günü her sene 14 Şubat tarihinde kutlanıyor.

 

2- Kimisi mutlu mesut sevgililerine çeşitli hediyeler alarak  özel hissetmeleri sağlarken, (Tabi kime göre neye göre… )

 

3- Kimi de garibim o günü yıkık ve bir darbe daha yemişçesine geçiriyor. 

 

4- Sosyal medyalar da adminler ”Bugün 14 Şubat bilin bakalım ne eksik” gibi gereksiz paylaşımlar yapmayı ihmal etmez sanıyorum.

 

5- Kimi de ”Sevgililer günü kapitalist sistemin bir oyunu” diyerek duyar kasacaktır. 

 

6-  Düşünsenize geçen sene 14 Şubat’ta sevgilinizden ayrıldığınızı ahaha her sene ayrılık yıl dönümünüzü kutluyorsunuz. Üzücü tabi 

 

7- Tabi bir yandan da o gün erkekler elinde çiçek sokaklar da Kemal Sunal’ın Taksim’de sevgilisini beklercesine olan o heyecan, adım başı havada aşk kokusu, şık giyilen kıyafetler ciddi ciddi bir hazırlık yapılıyor. Bu pozitif ama keşke hep böyle olsak.

 

8- Kızlar sosyal medyadan böyle gözünüze sokarcasına paylaşacak hediyeleri. Herkes gereksiz bir sidik yarışı içerisinde olurken,

 

9- O paylaşılan hediye boomerank’ından sonra ki  kavgaları da paylaşsalar keşke çekirdek elimiz de zaman geçiririz.

 

10- Peki asıl konumuza gelelim. Nereden çıktı bu sevgililer günü?

 

11- Kökeni Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanmaktadır. 

 

12- Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir.

 

13- Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir.

 

14- Dünya genelinde ise Suudi Arabistan’da resmi olarak da sevgililer günü kutlamasında kullanılan ürünlerin satışı yasaklanmıştır.

 

15- Özbekistan,Türkmenistan, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan Sevgililer gününü kutlamayan ülkelerdir.

 

Uzun lafın kısası isteyen istediğini yaşamakta özgür herkese mutlu bir 14 Şubat diliyoruz. İçinde sevgi olan her şey çok güzel.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More