eniyi15

Türkiye’nin Yerli Otomobili Hakkında En İyi 15 Detay

Tartışmasız ülkemiz de herkesin ortak heyecanı olan,  bu içeriği yazarken bile tüylerimizin diken diken olduğu bir günden hepinize merhaba. 60 sene sonra TOGG(Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) tarafından tekrar otomobil üretebilecek olmanın milli gururunu hepimiz hissederek  yaşıyoruz.  E sizleri de çok bekletmeden bakalım yerli otomobilde neler olacak.

1- Yerli otomobil projesine 2 sene önce başlandı.

TOGG(Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) tarafından 2 sene önce başlayan bu macera geçtiğimiz günler de hayallerimizin ötesinde bir tasarımla karşımıza çıktı. Keskin hatları, o beyefendi duruşunun arkasında tatlı serserilik yatan bu otomobil orta segmentlerden çok üst segmentlere hitap edecek.

 

2- Yerli otomobilin ismi ne olacak?

Şu an TOGG olan adı kullanılıyor 2020 sonlarında belli olacak.  150 isim üzerinde şu an çalışılıyor.

3- Ya kardeşim adamı hasta etmeyin bu tasarımlar italya’da üretildi. Bize yerli diye yutturmayın diyebilirsiniz.

Her ülke otomobil fabrikalarında farklı ulusların bilgi ve tecrübelerinden yararlanıyor bu gayet normal. Tasarımın Pininfarina ile beraber İtalya’da tasarlanmış olması bu otomobilin Made in Turkey olmayacağı anlamına gelmez. Velev ki Dünyanın en iyi  tasarımcılarından biri olan Murat Günak bu konuda ciddi destekler vermiş. Yani sonuçta her ülkede rastlanan bir durumdur ve  birçok firma farklı uluslardan farklı mühendisleri ticarileşmenin başarısı için kullanabilir. Bu gayet normal diyerek yazımıza kaldıgımız yerden devam edelim.

4- 100’ün üzerinde Türk mühendis çalıştı.

100 ün üzerinde çalışan ve her biri özel olarak seçilen bu Türk mühendislerin başarısının en büyük kaynaklarından biri de TOGG Genel müdürü Mehmet Gürcan Karakaş’a ait.  Yutdışında çalışarak özel sektör tecrübesi ve ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu olan Karakaş yurtdışından bu proje için transfer edilmiş.  Türkiye’ye geri gelerek 0 dan bu milli projenin başında uzun yol kat ettiren bu hamlede gençlerin beyin göçüne engel olacak  örnek niteliğinde.

5- Avrupa’nın doğuştan elektrikli ilk SUV modeli

Tabi hepsi bu kadar değil. Aracın öne çıkan özelliklerinde Sürücü odaklı kokpit tasarımı, Üç kollu deri kaplı etli direksiyon simidi, Yüksek malzeme ve işçilik kalitesi, Kapı içlerine yerleştirilmiş geniş hoparlör ve gelişmiş müzik sistemi, Mavi LED iç aydınlatma ışıkları 10 inç ve üstü ebatlı sınıfının en geniş dokunmatik bilgi ekranı, Geniş gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı, Deri döşeme yüksek kaliteli koltuklar, Şık havalandırma ızgaraları Küçük ve ergonomik tasarlanmış metal kumanda kolu, Yumuşak ve kalite hissini yükselten kokpit kaplamaları gibi bilinen özellikler mevcut.

6- Sınıfının, hacim, performans ve maliyet olarak en iyi aracı

Avantajlarıyla da başımızı döndürecek gibi duran yerli otomobilimiz 60 liralık dolum maliyeti ile 500 KM yol gideceği söyleniyor. Benzin ve Dizel araç mekanizmaları bu araçta haliyle olmayacağı için maliyetinin sandıgımızdan düşük olması diğer araçlardan farklı olmasına yetiyor. 2022 de ise tüm şarj istasyonları kurulmuş olacağı verilen bilgilerin arasında.

7- Yılda 175 bin üretim sağlanacak.

2022’lerde yollarda göreceğimiz bu araçlar 2030 a kadar 5 model daha çıkaracağı planlarak üretime başlayacak. Şatışlarda olacak ilk araç ise yüzde 100 elektrikli olan C-SUV olacak. Ya kardeşim tamam da bu aracın fiyatı ne fiyatı bize onu söyle diyenleriniz olabilir. Ama bunun cevabını 2 sene sonra üretim ile beraber göreceğiz. 🙂

8- Seri üretim fabrikası Bursa’da kurulacak.

Ayrıca ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Anadolu grubu, BMC, Kök grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin oluşturduğu Türkiye otomobil Girişim Grubu’nun fabrikası ile ilgili “Yerli otomobilin, üretim yeri olarak belirlenen Bursa’da  15 yıllık bir sürede ülkemize 50 milyar euro katkı sağlayacağı, cari dengeye ise 7 milyar euro katkı sağlayacağını belirtildi. E hadi inşallah.

 

9- 300 ve 500 km menzile sahip 2 farklı pil seçeneği olacağı söyleniyor.

Yerli otomobillerin pil ömürleri 8 sene garanti veriyor. Bu da elektrikli bir araç için gayet uzun bir süre tabi bu süre sonrasın da pil maliyeti gibi soruların cevabı 2022’de fabrika kurulduktan sonra açıklanacaktır.

10- 30 dakikadan daha az şarj süresi

30 dakikadan az sürede şarj süresinin olduğu belirtilen yerli otomobiller. Araçların sahip olacağı yapay zekalar sayesinde sizlere en yakın pil istasyonları aracınızın bilgisayarında görüntülenerek sizleri hiçbir şekilde yolda bırakmayacak şekilde programlanacağı söyleniyor.

11- Euro NCAP teslerinden tam not alacagız.

150 adet daha araç üretilerek yaz, kış, bir çok testten geçecegi belirtilerek Euro NCAP testinden tam not alınması hedefleniyor.

12- Tasarımın ön kısmı laledir.

Yerli otomobilin tasarımında ön kısım lale’yi simgeliyor. Lalenin ellerini açmış halidir. Farlar, osmanlı bıyığı veya pala bıyık gibi simgesel tasarımlar ile şekillendirilmiş.

13-  2 sene sonra ihracat

Fabrika kurulumunda 2 sene sonra herşeyin oturmasıyla beraber ihracat başlamış olacak. Bu da yukarıdaki yazı da belirttiğimiz gibi 15 sene içerisinde 50 milyar euro katkı sağlayacağı, cari dengeye ise 7 milyar euro kazandıracak.

14- Yedek Parça İhtiyacını nasıl giderecek ?

Fabrika kurulduktan sonra bu parçalar sorun olmaktan çıkacak. Hatta elektrikli otomobiller içten yanmalı motorlara sahip olmadıkları için yedek parça problemi olmayacağıda söylenmekte.

15- Sizler de yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz. Belli mi olur eniyi15.com ailesi olarak belki bizlerde bir kaç fikir götürürüz. :))

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More