eniyi15

Unutulmuş 15 Sokak Oyunu

Mahallede oynanan oyunlar, ettiğiniz kavgalar, aşık olduğunuz kız, boncuklu ve su tabancaları, yazlığa giden en iyi arkadaşınıza bir daha kavuşamama hissi, sınıfta kalmak kelmesini sizi okula hapis etmek sanmalarınız, 1. sınıfta geleneksel altına yapma şölenleri, aşık olduğunuz kızın saçını çekmek, zillere basıp kaçmak… Eger mahalle ortamında büyüdüyseniz daha niceleri.              … Continue reading Unutulmuş 15 Sokak Oyunu

Mahallede oynanan oyunlar, ettiğiniz kavgalar, aşık olduğunuz kız, boncuklu ve su tabancaları, yazlığa giden en iyi arkadaşınıza bir daha kavuşamama hissi, sınıfta kalmak kelmesini sizi okula hapis etmek sanmalarınız, 1. sınıfta geleneksel altına yapma şölenleri, aşık olduğunuz kızın saçını çekmek, zillere basıp kaçmak… Eger mahalle ortamında büyüdüyseniz daha niceleri.                                                

1.   Saklambaç

Genelde akşamları hava kararınca oynanırdı. Ebe sayarken saklanan diğer arkadaşlardan 2 si anlaşıp üzerlerinde ne varsa değiştirir, ebenin görmesini sağlayıp yanlış isimi söyleterek çanağı çömleği patlatan bir neslide unutmamak lazım.

2.   Mahalle Maçı

2000 li yılların derbi maçları gibi desek yeridir. topu getiren genelde herşeye karar veren kişi olurdu siz tanıdınız onu.. O gol sevinçlerinde sanki gerçek tribünler varmış gibi olmayan taraftara el sallamalar anlat anlat bitmez. Hele ki mahallede sevdiğin kız seni izliyorsa bi köşeden.. aga beeee

3.  Önümüze Gelene Bin Tekme

3. Ve 2. Sınıfların gereksiz milli oyunlarından biridir. 7 kişi omuz omuza verip önüne gelen tekmelenir. Belki de zamanında yediğimiz o tekmeler gelecekte yiyeceğimiz tekmelerin habercisiydi sonuç olarak gereksiz bir oyundu.

4.  Sek Sek

Genellikle kız çocuklarının dik çizgiler halinde birbirlerini izleyen numaralandırılmış karelerden oluşan sokak oyunudur. Sayıların üzerine kırık kiremit taşı atılarak serinin bitirilmesi amaçlanır.   -sen çizgiye bastın yandın – hayır basmadım diyaloglarıyla kısa süreli küslükleride beraberinde getirmiştir.

5.  Simit

Bir neslin bir nesle yaptığı zulüm olarak adlandıracağımız bir oyun da diyebiliriz. Öncelikle bir daire çizilir orası ebenin sığınağı olur. Ebe derin bir nefes alır simiiiiiiiiiiiiit diye bağırarak merkez dairenin etrafında olan herhangi birine dokunmak için koşar. Eğer nefesi kesilir de kimseye dokunamazsa sığınağa dönene kadar tekme, tokat, yumruk allah ne verirse sığınağa dönene kadar vururlar. Eğer nefesi kesilmeden başka birine dokunmayı başarırsa dokunduğu kişi ebe olur.

6.  Dokuz aylık

Sokakta maç yapmak için yeterli sayı yoksa oynanacak alternatif oyunlardan biridir. 1 i kalede 2 kişi karşı karşıya oluşturulan üçgende topu dışarıya atan kaleye geçer. 9 gol yiyenin çocuğu olur. Kafa golü 5 değişik stillerde gol atmak ise 2 sayılırdı.

7.  Taso

Bakkalları zengin eden ama o pikaçu’yu bir türlü bulamayıp başkasından kepmeye çalışan bir neslin hala evde bir yerlerde saklandığı, elleri vura vura parçalamış nesil gibi nesil.

8.  Misket

Kuyu, Çukur, Şap, Doğurtmaca, Tumba gibi çok  türden geniş yelpazeye sahip oyunların başında gelir. En az 2 kişi ile oynanır. Genel itibariyle bir misketin bir misketi vurmasıyla oynanan, bir zamanların en zevkli oyunu

9.  Uzun Eşşek

2 takım arasında oynanan, eğilerek birbirlerinin apış aralarına kafalarını uzatmaları sonucu zincir olmuş en az 3 veya 4 kişiden oluşan oyun.  Karşı takımın bu sıra zinciri olan arkadaşların üzerine atlamaları sonucu tek mi çift mi sorusuna verilen cevabın doğruluk niteliğine göre takımlar arası yer değişimi olur. Arkadaş arasında canı en tatlı olan genelde yastık olur.

10.   5 Taş

Adı üstünde 5 taş ile oynanan bu oyunda bir taş havaya atılarak o sırada yerdeki taşlarıda tek toplayarak seriyi tamamlamanın halinde yenilen kişinin elinin üstünü tırnakla çizerler. Kırgızistan’da da oynanan bu oyuna top taş denmektedir.

11.  İp Atlama

Enişte doblosuyla gidilen piknikte mangalda pişen etler hazır olana kadar  laleli belkız
içeriye gir kız ipten çık kız dışarıya çık çık diyerek  eğlendiren oyunlardan. Genelde enişteler 2 kişi ipi hızlı çevirerek içine girerek atlar. Mahallede kızların da çok sık oynadığı oyunların başında gelir. Tabi eskiden

12.  Körebe

Seçilen ebenin gözlerinin bağlanmasıyla başlayan macera evde birkaç vazo kırılmasına ve en kötüsü en küçük ayak parmağını sert bir yere vurma gibi sonuçlara sebebiyet verebilen zevkli mi zevkli oyunlardan biri. Ebe eğer etrafında diğer arkadaşlarından birine dokunmayı başarırsa ebe o olur.

13. Yakar Top

2 grup arasında oluşturulan takımın biri ortada duran 2 kişiyi karşılıklı olarak vurma gayesindedir. Mahallenin en atletik çocukları havadan tuttukları toplar ile kazandıkları canları topun temas etmesiyle joker olarak kullanır. Grubun her zaman ortadaki oyunculara can veren sabri reyisi vardır.

14.  Mendil Kapmaca

Bir ebe seçilir geri kalanları ise o ebeden kaçar. Ebenin dokunduğu herkes ondan olmuş olur bu şekilde diğerlerini de yakalamış olur.

15.  Topaç

Topacın etrafına sarılan ip tüm gücümüz kullanılmak üzere çekilir. Daha sonra modern olanları çıktı. Bir yere çarptımı ateş çıkaran beybladeler.

Peki ya sen ? Yukarıda olanlardan hangisiyle oyun oynadın?

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More